Świąteczne potrawy jak u profesjonalisty? – jak zaskoczyć gości radzi Szef Kuchni hotelu Mercure Kraków Stare Miasto

Świąteczne przygotowania zaczynają przybierać tempa, listy zakupów zapełniają się kolejnymi niezbędnymi pozycjami, a weekend stanie pod znakiem gotowania i pieczenia. Jakie tricki mają szefowie kuchni, aby podać dania na najwyższym poziomie?

Co raz częściej poszukujemy inspiracji, aby zaserwować podczas świąt pyszne, ale nie do końca tradycyjne dania. Na wigilijnym stole pojawia się łosoś, sałatka warzywna nie jest już jedyną odpowiedzią na zapotrzebowanie na warzywa, a w pierwszy i drugi dzień świąt na stołach często pyszni się pieczony drób. Maciej Pluta – Szef Kuchni hotelu Mercure Kraków Stare Miasto nie tylko podaje alternatywne propozycje dań, ale także sekrety, które sprawią, że ich smak będzie niezapomniany!

Tatar z łososia

To niezwykle łatwa i szybka w przygotowaniu przekąska, która zachwyci współbiesiadników. Przed przystąpieniem do przygotowania potrawy rybę najlepiej włożyć na około godzinę do zamrażarki. Dzięki temu mięso wtedy „ściągnie” i będzie lepiej się kroić. Łososia kroimy na drobną kostkę, bardzo drobno kroimy także cebulę dymkę. Awokado przekrajamy na pół, kroimy w kostkę i skrapiamy sokiem z limonki, aby nie zmieniło koloru na brązowy. Tak przygotowane produkty mieszamy wraz z sokiem z pozostałej limonki, oliwą i sosem sojowym.

Smażony karp

Aby wydobyć z tej znanej wszystkim rybie wyjątkowy smak i aromat najlepiej jest zamarynować ją dzień wcześniej w cebuli i majeranku. Cebulę należy pokroić w piórka, dodać majeranek, posolić i ugniatać, aby składniki się połączyły. Oprawioną w ten sposób rybę przyprawiamy i okładamy cebulą. Dzięki temu karp zyska ciekawszy smak. Marynujemy 24 godziny. Kolejny etap to usunąć cebulę i smażyć rybę z obu stron.

Sałatka z buraka

Przez wiele lat burak nie był doceniany w polskiej kuchni, dopiero od niedawna powraca na salony. Bardzo często w towarzystwie koziego sera, rukoli lub jabłek. Na świątecznym stole często pojawia się w formie sałatki, z jabłkiem, czerwoną cebulą i koperkiem z sosem stworzonym z jogurtu greckiego i majonezu. Aby nadać sałatce odpowiedniej kwasowości należy dodać do niej soku z cytryny i doprawić solą i pieprzem. Chcąc dodać jej ciekawego smaku buraka należy zamarynować, w foli aluminiowej, w oliwie, czosnku i tymianku. Następnie piec, w zależności od wielkości buraka, 45-80 min w temp 185 stopni Celsjusza. Burak w tym czasie przejdzie ziołami i zyska wyjątkowy smak i aromat.

Pieczona kaczka

 

Przygotowując mięso przed upieczeniem należy natrzeć je z zewnątrz i wewnątrz rozmarynem, estragonem oraz majerankiem. Dzięki temu kaczka będzie miała bardziej wyrazisty smak i będzie bardziej aromatyczna. Tak przygotowane mięso należy umieścić w lodówce najlepiej na 24 h. Następnego dnia piec kaczkę przez 3 godziny w 170 stopniach, co jakiś czas polewając sosem z naczynia. Tak przygotowana kaczka idealnie komponuje się z borówkami lub żurawiną.